„Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica” Jacques Pradel, Luc Vanrell

Kto z nas czytelników nie zna „Małego księcia” ? Fenomenalnej książeczki, którą za każdym czytaniem odbieramy inaczej. Jako dzieci mamy ją za piękną bajkę o przyjaźni, a później kiedy dorastamy dostrzegamy jej drugie dno – całą filozofię życia w oprawie pełnej piękna i dobra. Dzięki jej czytaniu odnajdujemy w sobie ponownie dziecko i to jest wspaniałe.

Kim był jej autor ? Jakim był człowiekiem ? Co było jego pasją i co sprawiało, że mimo uczestnictwa w wojnie chciało mu się żyć ?

Antoine Saint-Exupéry to ciekawa osobowość. Człowiek o wielkiej wrażliwości i wyobraźni, a jednocześnie niewierny mąż i wybuchowy mężczyzna. Zawsze mówił to, co myślał i nie przejmował się konsekwencjami. Posiadał dwie życiowe miłości, którym był wierny do końca – pisanie i latanie. Antoine od zawsze pragnął latać. Fascynowały go samoloty i zawód pilota. Niestety, jego rodzina inaczej wymyśliła mu przyszłość, więc zaczął studiować architekturę. Ironią jest fakt, że wyzwoliła go wojna. Zaciągnął się do wojska i spełnił swoje marzenie – został pilotem. Najczęściej dokonywał misji rozpoznawczych, czyli fotografował z powietrza linię frontu. Mimo tego, że nienawidził przemocy i wojny tylko tam wysoko w chmurach czuł się naprawdę wolny.

„Nienawidzę wszystkiego, co mnie wiąże z ziemią.”

Po latach służby, kiedy wiek ogranicza zdolności pilota Antoine czuł się niepotrzebny. Zatracił się w pisaniu i swobodnym życiu, ale niebo zawsze go przyzywało. Pierwszy raz w życiu postanowi wykorzystać swoją pozycję, jako sławnego pisarza i ponownie po wielu staraniach zostaje pilotem wojskowym. Pewnego dnia wylatuje po raz ostatni. Nikt nie wie co stało się z Antoine. Nie ma go na żadnych radarach, paliwo się dawno skończyło, a on pozostawił dwa listy. Czy to była misja samobójcza ? A może został zestrzelony ? Dopiero po pięćdziesięciu latach badań i poszukiwań zagadka została rozwiązana. Jeden z autorów tej książki jest współznalazcą samolotu na dnie morza.

„Nienawidzę naszej epoki. Po tej wojnie, kiedy wszystko się skończy, nie zostanie nic prócz pustki. Ludzkość od wieków zstępuje po ogromnej drabinie, której szczyt ginie w chmurach, dół zaś w otchłani mroku. Mogła po tych schodach wstępować, ale wybrała schodzenie. Upadek duchowy jest przerażający. Nieważne, czy zostanę zabity w czasie wojny. Jeśli przeżyję, w jakie zajęcie będę mógł się schronić ? Nie ma dobrego zajęcia na stosie popiołów.”

Książka nie jest thrillerem historycznym, jak zapewnia nas opis z okładki. Jest trochę biografią pisarza, próbą rozwiązania zagadki ( to się udało ! ) i przede wszystkim skomplikowaną analizą badań wraku samolotu, żmudnych starań o możliwość tych badań i przepychanek z rodziną siostry pisarza. Mimo wszytko nie jest nudna. Te wszystkie szczegóły sprawiają, że jest bardzo autentyczna i możemy sami się przekonać jak to wszystko naprawdę wygląda. Sensacyjny artykuł w gazecie o znalezieniu wraku to w dużej mierze fikcja dziennikarska, która nie wspomina ile pracy, lat, ludzi i nauki jest potrzebne, aby osiągnąć cel.

Książkę do recenzji otrzymałam od wydawnictwa Znak.

13 thoughts on “„Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica” Jacques Pradel, Luc Vanrell

 1. Poluję na nią już od jakiegoś czasu. Lubie thrillery historyczne, a taki z niezłą zagadką wręcz mi się marzy:) Poza tym samolot na okładce! Nareszcie coś dla mojej chłopięcej duszy:))

 2. Miałem proponować jakąś wymianę, ale pablo mnie już uprzedził. A książka na pewno świetna, genialna i warta uwagi. W ogóle Antoine de Saint-Exupery jest naprawdę – tak jak sama zaznaczyłaś – niesamowitą osobistością.

  • Saint-Exupery był wyjątkowym człowiekiem, który miał odwagę poświęcić się dla swoich pasji i to jest piękne 🙂 Jeśli chodzi o wymianę to może następnym razem i bardzo chętnie 🙂

 3. Ciśnie mu się na usta cytat z czarnego łabędzia „I felt it. Perfect. I was perfect. ” Człowiek, który ma swoje marzenia i cele oraz umie się im poświęcić jest dla mnie kimś godnym naśladowania 🙂

  Pozostaje pytanie czy marzenia są tego warte? Są warte śmierci?
  // Ty wiesz 😉

 4. Rzeczywiście ciekawy pomysł na książkę, zagadki historyczne to chyba jeden z bardziej intrygujących gatunków nie tylko książek, co także filmów zarówno tych fabularnych, jak i dokumentalnych 😉
  Może kiedyś wpadnie mi w ręce, byłoby miło 😉

 5. Ja również bardzo chciałabym przeczytać tą książkę. Kiedyś w liceum robiłam prezentację na temat autora „Małego Księcia” i pamiętam, że zakończyłam ją słowami, że nikt nie wie co tak naprawdę wydarzyło się na końcu życia Exupery. Teraz już wiadomo, a młodzież kończy swoje prezentacje o nim inaczej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s